Express Alarm Czech: Nezávislý distributor bezpečnostních technologií se specializací na značku HIKVISION

 

Robert Jaroš, obchodní ředitel ve společnosti Express Alarm Czech, nám prozradil, co všechno společnost na českém trhu nabízí i to, kam se bude trh s bezpečnostními systémy ubírat v dohledné době. Řeč byla také o značce Hikvision a novém bezdrátovém bezpečnostním systému AX PRO, jehož je společnost Express Alarm Czech exkluzivním distributorem.

Robert Jaroš, obchodní ředitel společnosti Express Alarm Czech

Můžete představit společnost Express Alarm Czech? Jak dlouho působíte na trhu a čím vším se zabýváte?

Jedním z impulzů založení naší společnosti byla exkluzivní nabídka vybudování distribuční sítě americké společnosti Detection Systems, specializující se na výrobu komponentů elektronické zabezpečovací signalizace. To se stalo v roce 2001, tehdy ještě pod názvem D Systems, s. r. o., přičemž letos slavíme 20. výročí působení na trhu. Krátce poté došlo k přejmenování na Express Alarm Czech, s. r. o. (společnost Detection Systems byla odkoupena globálním výrobcem společností Bosch), a k výraznému rozšíření nabídky sortimentu zabezpečovací techniky, především audio- a videointerkomů, přístupových systémů, průmyslových kamer a videorekordérů.

Od roku 2002 u nás převažuje dovoz a distribuce komponent průmyslové televize. Nejprve jsme distribuovali produkty výrobců z Taiwanu (ACTi, Topica, AV Tech), později se portfolio produktů rozrůstalo o výrobce z Japonska (Tamron), z Číny (Relong, Qihan, Avemia, Sebury) nebo z Jižní Koreje (Kocom).

Důležitým krokem k naší cestě byl rok 2008, kdy jsme zahájili spolupráci s tehdy ještě neznámou značkou Hikvision a stali se jejím prvním autorizovaným distributorem v České republice. Nyní je Hikvision největší výrobce na světě v segmentu průmyslové televize a security byznysu obecně a pozici jedničky si – i díky nám – drží také na našem trhu.

Vzhledem k neustálému tlaku zákazníků na kvalitu a spolehlivost jsme postupně opustili distribuci zboží většiny dosavadních partnerů (mnoho z nich mj. nepřežilo přechod z analogu na IP video a zaniklo) a rozhodli se soustředit síly na spolupráci s výrobcem Hikvision, který i přes velmi zajímavou cenu drží na vysoké úrovni funkčnost a spolehlivost vyrobených produktů. V oblasti bezpečnosti se bez spolehlivosti neobejdeme.

 

Jak se profilujete na tuzemském trhu a co je vaše největší přidaná hodnota? Čím se lišíte od konkurence?

V prvních letech, vzhledem k omezené šířce nabídky svých dodavatelů, jsme se orientovali především na menší a střední instalační firmy. Úzkou kooperací s již zmíněným výrobcem Hikvision, jehož portfolio se za 13 let naší spolupráce rozšířilo o nespočet dalších komodit, můžeme nyní uspokojit požadavky nejen menších zakázek, ale nabízíme spolehlivé a cenově zajímavé řešení i pro velké projekty jako např. hotelové komplexy, velké průmyslové areály, distribuční centra. Lze tak zajistit monitoring prostřednictvím mnoha set kamer v kombinaci s dalšími technologiemi, jako je IP interkom, bezdrátový alarm nebo kontrola vstupu, a to vše je zastřešeno jediným komplexním dohledovým softwarem ať už na serveru/PC, tak i na mobilním zařízení, jako je smartphone nebo tablet.

Ve vztahu se svým zákazníkem věříme hlavně osobnímu přístupu a flexibilitě služeb. Je potřeba trpělivě naslouchat potřebám našich zákazníků a budovat si u nich důvěru opřenou o pomoc při výběru nejvhodnějšího bezpečnostního řešení, rychlost a kompletnost dodání zboží a spolehlivou technickou podporu. Technickou podporu bych chtěl obzvlášť zdůraznit, v naší branži je pro partnery velmi důležitá, ale zdaleka není samozřejmostí. Může to být i jedním z důvodů, proč k nám přechází stále více zákazníků, kteří tuto podporu u konkurence zřejmě nedostávají v míře, která by jim vyhovovala.

Jsme asi jediní nezávislí distributoři bezpečnostních technologií v České republice, kteří se specializují na výrobky jedné značky. Na jednu stranu nás to může v některých směrech nepatrně omezovat (menší sortiment určitého portfolia produktů), na druhou stranu nám to umožňuje plně se soustředit na co nejlepší znalost sortimentu, maximální skladovou dostupnost, technickou podporu, rychlé a spolehlivé zpracování objednávek a dodávek zboží našim partnerům. Nechceme být security hypermarket a pouze posouvat krabice.

 

Jak se vám dařilo v loňském roce? Měla pandemie nemoci covid-19 vliv na váš byznys?

Loňský rok můžeme s ohledem na to, co se děje kolem nás, hodnotit jako úspěšný, byť jsme po mnoha letech nerostli dvouciferným tempem. Dokončovali jsme implementaci nového ERP a realizovali přestěhování společnosti do zcela nových prostor v Horních Počernicích s technickým zázemím a většími skladovými prostorami.

Díky novému ERP, na něj navázanému e-shopu a vylepšováním jeho služeb a funkcionalit jsme mohli obsluhovat své odběratele bez dopadu omezení, která byla aplikována v boji proti šíření nemoci covid-19.

Tím, že se naše produktové portfolio neustále rozrůstalo, rostla kvalita a spolehlivost výrobků, se i naši zákazníci dostávali k lepším, větším a sofistikovanějším zakázkám, na které by si dříve netroufli.

Je třeba si uvědomit, že mnoho investorů, kteří by za standardní situace inovovali zabezpečení svých objektů, namísto toho řeší propouštění personálu a někdy i holou existenci – restaurace, hotely, sportovní centra a další. I státní správa musela přehodnotit své investice, mnoho projektů muselo být zredukováno nebo odloženo.

Přese všechno můžeme být s rokem 2020 spokojeni, ale stále máme motivaci dělat svou práci lépe – pořád je co zlepšovat.

 

Jaké máte plány a vize pro letošní rok?

Náš byznys netrpí tolik výkyvy jako mnoho jiných, dovolil bych si to parafrázovat slovy „lidi kradli, kradou a krást budou“. Potřeba zabezpečení je tedy neustálá, ať už na straně nových instalací, nebo naopak na obměně stávajících aplikací. A právě v obměně nebo v doplnění stávajících systémů vidíme velkou příležitost pro své partnery, technologicky na to máme slušně nabito.

Letošní kolekce přináší i do kamer v nižší cenové hladině vylepšenou inteligenci, která eliminuje a minimalizuje plané poplachy, takže nás čeká intenzivní informační kampaň a mnoho školení a prezentací. Už se těšíme na návrat standardních prezentací, webináře jsou také prima, ale není nad osobní kontakt se zákazníky. Také zabezpečovací systém AX PRO rozšiřuje své funkcionality a přináší zákazníkům stále více možností, jak povýšit zabezpečení svého majetku na vyšší level.

Nechci strašit, ale první dva kvartály letošního roku budou zřejmě bojem o zboží. Nejsou čipy a doléhá to i na náš byznys. Naštěstí jsme se poměrně slušně zásobili a zajistili dostatek objednávek u výrobce, ale aby to nebylo tak jednoduché, trochu „hapruje“ přeprava z továren v Asii. Každopádně je to pro rok 2021 jedna z velkých výzev a myslím, že naše společnost má v této věci dobře našlápnuto.

Je jasné, že se nemusí podařit uspokojit všechny zákazníky ať už z řad montážních firem, tak i resellerů, ale cítíme závazek, že se na nás naši zákazníci obracejí již 20 let, což nás motivuje dělat naši práci ještě lépe.

 

Co patří aktuálně mezi největší trendy v oblasti bezpečnostních systémů, na které jste specialisté?

Je to podobné jako v automobilovém průmyslu. Úžasnou funkci, kterou jste před pár lety našli pouze v top modelu, dostanete dnes v mainstreamu a za pár let bude možná běžnou součástí i low-cost řešení.

Rapidně se zlepšuje inteligence kamer. Že někdo vstoupí do střežené oblasti a chvíli tam pobude, systém jej zachytí a pošle notifikaci tam, kam je potřeba, už dnes nikoho neohromí. Na řadě je detekce nebo rozpoznání obličeje v davu např. 30 osob (!) s více než 95% úspěšností nebo čtení SPZ při rychlostech blízkých zákonem povoleným limitům. Zajímavé jsou také business intelligence funkce, vhodné třeba pro obchodní centra – jediná kamera zvládne zpracovat, kde v obchodě zákazníci tráví nejvíc času, v kolik hodin jich do obchodu chodí nejvíc, nebo naopak nejmíň, jaká je návštěvnost v týdnu a jaká o víkendu, neřkuli v termínu výplat. Umíme ohlídat prevenci vzniku požáru měřením teploty na stovky metrů. Některé funkcionality mohou být vzhledem k aplikaci evropského GDPR trochu problematické, v zemi původu těchto kamer ovšem mají poněkud jiná měřítka.

Na druhou stranu nejen speciálními projekty živ je security manažer. Běžný zákazník ocení (kromě nejlepší ceny) co nejvyšší kvalitu videa, snadnou obsluhu při prohledávání záznamu, provázanost například s videotelefonem nebo s alarmem a podobně. Technologie a uživatelská rozhraní začínají uživatelům víc sloužit, než je zatěžovat.

Velký důraz je zaměřen také na utility spojené s dohledem, kvalitní aplikace pro smartphony (kdo by chtěl sedět u počítače a hledat záznam) a mobilní dohled obzvlášť.

 

Kam myslíte, že se bude trh s bezpečnostními systémy ubírat v budoucnu?

Závody v navyšování rozlišení naštěstí už skončily, větší význam budou mít inteligentní funkce a jejich vzájemná provázanost. Pohybový detektor už moc nevylepšíte, ani 32megapixelové rozlišení kamery nemusí být pro každého zrovna terno.

Výrobci investují spoustu energie a prostředků do softwaru, cloudových služeb a integrace. Mnohem více než jindy na vše od jednoho výrobce postačí jedna jediná aplikace pro smartphone nebo jednotný software pro PC. Kdo by chtěl mít jednu aplikaci pro interkom, druhou pro alarm, třetí pro kamery a čtvrtou pro hlídání topení nebo zavlažování? To s sebou ovšem častokrát přinese nutnost nasadit tyto technologie od jednoho výrobce.

Jako jeden z nejdůležitějších úkolů na tomto poli bude stabilita, flexibilita, robustnost a bezpečnost zmíněných softwarů. Nemenší úkol, tentokrát na poli legislativy, leží na důsledné ochraně soukromí a přesném vymezení používání těchto systémů. Možná není daleko doba, kdy venkovní prostor ohlídá „pár“ satelitů. Stačí doladit konektivitu, storage a cenu.

 

Ve vašem portfoliu je značka Hikvision a zabezpečovací systém AX PRO, můžete přiblížit, o co jde?

O značce Hikvision jsem se již zmínil. Její záběr je velmi široký, od „klasických“ security komodit, jako je průmyslová televize, IP interkomy, ochrana perimetru, alarmové systémy, kontrola vstupu atd. Značka se věnuje také výrobě mnoha dalších technologií. Namátkou lze zmínit pokročilé termokamery včetně řešení bezkontaktního měření tělesné teploty, další termokamery pro myslivce a lovce, smart home výrobky nabízené pod několika značkami, bezpečnostní řešení pro monitoring a kontrolu podvozků vozidel, digital signage, consumer i průmyslové kamery do automobilů, autobusů nebo tramvají, IT komponenty jako SSD, flash paměti, microSD karty, ale třeba také drony. Ne vše je zatím určeno pro evropský trh, ale dokládá to široký záběr výrobce, který neusíná na vavřínech a neustále svůj záběr rozšiřuje.

Děkuji za dotaz na AX PRO. Pro nás je to velmi zajímavé řešení, které má v naší nabídce speciální pozici.

Rád bych zmínil, že naše společnost Express Alarm Czech je exkluzivním distributorem tohoto řešení bezdrátového alarmu pro ČR a prostřednictvím naší sesterské společnosti Express Alarm Slovakia i pro Slovensko. Je důležité říct, že se nejedná o „klasické“ řešení, kterému mohou rozumět pouze firmy z oboru security. Díky nabídce AX PRO máme možnost oslovit mnoho subjektů mimo náš security trh, jako jsou IT a ICT distributoři. Nasazení, a především ovládání a management tohoto bezdrátového alarmu je velmi jednoduché a intuitivní, především díky vynikající a zdarma distribuované aplikaci HikConnect pro mobilní zařízení. Nemusíte tedy nic složitě programovat pomocí speciálního softwaru v počítači, ale můžete svůj alarm AX PRO oživit, nastavit i spravovat jednoduše pomocí mobilní aplikace ve svém telefonu, což mnoha uživatelům vyhovuje.

Na druhou stranu díky plné synergii s ostatními zabezpečovacími technologiemi systém AX PRO plně spolupracuje například s kamerovým systémem nebo IP interkomem, a vy tak můžete prostřednictví hardwaru AX PRO a jediné softwarové aplikace komunikovat s interkomem nebo nahlížet na kamery, a to online, kdykoli a odkudkoli.

Výrobce zároveň rozšiřuje nabídku komponent tohoto systému, např. o home automation prvky (termostat, vlhkoměr, chytrá zásuvka…), čímž zlepšuje vlastnosti AX PRO tak, aby byl zajímavý jak pro zabezpečení malého bytu nebo provozovny, tak i pro větší instalace s maximálně 96 prvky včetně připojení na pult centrální ochrany.

 

Kteří další výrobci ve vašem portfoliu stojí za pozornost?

To je trochu zapeklitá otázka… Trh se security brandy je už řekněme léta rozebraný a do dobrodružství s nějakou značkou, která ještě vloni dělala kalkulačky, se nám moc nechce. Ale teď vážně. Nabídka výrobce Hikvision je natolik komplexní a dostatečná, že není mnoho technologií, které nenabízí. Každoročně rozšiřuje portfolio nabídky nebo ji vylepšuje tak, že nemusíme řešit, kde budeme brát PoE switche, monitory, objektivy, wifi pojítka, příslušenství… De facto máme vše, co potřebujeme, a tak se soustředíme především na dostupnost, která je v posledních měsících dost problematická, a na vylepšování kvality služeb tak, aby náš zákazník dostal vše, co potřebuje, dostal to rychle a za odpovídající cenu. Jsme v jednání s významným výrobcem elektronického zabezpečení trochu jiného typu, ale nyní je rozhodně příliš brzy na nějaké závěry.

Spolupráci s novým vendorem se samozřejmě nebráníme. Když nás před lety kontaktoval Hikvision, také ho v Evropě vlastně nikdo neznal. A kde je nyní!

 

Hledáte aktivně nové obchodní partnery? Co by takový partner měl splňovat? Pokud by s vámi chtěl někdo spolupracovat, co pro to má udělat?

Co si budeme povídat, nových partnerů není nikdy dost. Už jenom proto, že občas ztratíte nějakého „starého“. Naším partnerem se může stát kdokoli, kdo má chuť a dokáže námi nabízené zboží a služby posunout dál. Mám na mysli především B2B partnery.

Nabízíme vysokou erudici, skladovou dostupnost, marži v IT nevídanou, partnerství s největším světovým výrobcem, značkou Hikvision, a hlavně péči relativně malého kolektivu s až rodinnou atmosférou.

 

Uvažujete i o vstupu do dalších tržních segmentů? Kam by to mohlo být?

Díky tomu, že nabídka našeho hlavního dodavatele, značky Hikvision, překračuje hranice běžného security zabezpečení, očekáváme další rozvoj a prolínání nejen s IT byznysem. Vstupu do dalších tržních segmentů se nebráníme, na druhou stranu chceme udržovat a ideálně i zvyšovat kvalitu svých služeb zákazníkům, pracovat na vzájemné loajalitě a soustředit se především na B2B.

Vidíme další prostor především ve službách partnerů, potažmo koncových uživatelů. Na druhou stranu zabezpečení majetku a osob není „houska na krámě“ a vzhledem k technologickému rozvoji a novým bezpečnostním rizikům máme za to, že nás v této problematice čeká nikdy nekončící práce.

Chtěl bych poděkovat všem našim věrným zákazníkům a redistributorům za přízeň a za to, že nám umožnili růst a stát se jedním z největších distributorů bezpečnostních technologií v České republice. Je to pro nás velký závazek a věříme, že i naši klienti díky nám vyrostli a dále porostou s námi.