Martin juklíček (express alarm) pro reseller magazine:

Kam směřuje inteligence v IP kamerách a jaké znalosti a zkušenosti firma Express Alarm Czech poskytuje svým zákazníkům

Společnost Express Alarm Czech je největším tuzemským distributorem značky Hikvision, která celosvětově patří mezi přední výrobce inteligentních kamer. Co si vlastně představit pod spojením inteligence v kamerách? Které trendy v této oblasti patří aktuálně mezi ty nejzajímavější a proč si inteligentní kamery Hikvision pořizovat právě u společnosti Express Alarm Czech? Na to nám odpověděl Martin Juklíček, který ve společnosti Express Alarm Czech pracuje jako ředitel technického oddělení.

Ředitel technického oddělení Martin Juklíček

Co vše máte jako ředitel technického oddělení společnosti Express Alarm Czech na starosti?

Především zaštiťuji veškeré složitější projekty po technické stránce, kde je důležité vše navrhnout do posledního detailu, aby v nadcházejících instalacích u investorů vše proběhlo v pořádku.

Jedna z úloh technického oddělení je například vyřizování případných reklamací, kde je důležitá rychlost a kvalita opravy případných vad, které se u výrobků vyskytly, i když musím říct, že reklamace u zboží značky Hikvision jsou v poměru celkově prodaných kusů minimální. Kvalita technické podpory a řešení reklamací jsou prakticky polovina úspěchu spokojeného zákazníka.

Ve svém oddělení se snažíme neustále zdokonalovat jak v obnovování výpočetní techniky, abychom byli vždy o krok napřed, tak i v testování nových kamer, rekordérů apod., abychom v praxi vyzkoušeli veškeré nové technologie, které s sebou hardwarové i softwarové vylepšování techniky neustále přináší. S těmito poznatky následně organizujeme školení pro své zákazníky, jelikož je to velmi důležitá součást pro prodej a instalaci veškerých produktů, které nabízíme.

 

Sledujete v poslední době růst poptávky po IP kamerách? Kde se dnes inteligentní IP kamery nejvíce používají?

Dobu největšího růstu poptávky po IP technologii v bezpečnostních nebo kamerových systémech máme již za sebou a po počáteční nedůvěře a někdy až neochotě je již považována za standard. Na IP protokolu dnes fungují nejenom kamerové systémy, ale také domovní videotelefony nebo zabezpečovací systémy. To výrazně usnadnilo jejich vzájemnou integraci, a tím pádem zlevnilo a pomohlo k rozšíření do všech instalací. Dnes už integrace a správa v jednom rozhraní není jen doménou velkých profesionálních instalací a dohledových center, ale doslova každý zákazník si může spravovat a ovládat celý systém pomocí aplikace v mobilním telefonu.

K druhé části vaší otázky: Těžko specifikovat oblast s největším využitím inteligentních IP kamer. Možná je dobré nejprve uvést, co si pod pojmem inteligentní představujeme u kamer. Inteligence kamer nám pomáhá zachytit to, co nás opravdu zajímá – tedy pohyb osob nebo vozidel – a ignorovat ostatní vlivy a pohyby v monitorované scéně, které nás nezajímají.

To je však jen základ. Mezi současné inteligentní funkce patří například také počítání osob, detekce front u pokladen v obchodech, vyhodnocení míst s největším zájmem zákazníků na prodejně, monitorování volných a obsazených míst na parkovištích, díky měření teploty mohou kamery varovat před vznikem požáru. Využití kamerových systémů je velmi široké a už roky neplatí, že kamery slouží pouze k hlídání majetku, strategických objektů nebo zboží v obchodech.

 

Které trendy a technologie v oblasti inteligentních IP kamer jsou momentálně na vzestupu?

Obecně roste poptávka po systémech, které snižují nebo úplně eliminují nutnost obsluhy nebo pracného vyhodnocování obrazu člověkem. Hodně se nasazují modely s inteligentními analýzami převážně na kameře, u existujících instalací se pak k tomu využívá moderní záznamové zařízení.

Nové analytické funkce a technologie se postarají o to, aby se zákazník vždy a v reálném čase dozvěděl o události, která ho nejvíce zajímá, a měl k ní kvalitní obraz, a to ve kterékoli denní i noční době a za jakéhokoli počasí.

Asi nejvíce skloňovaným termínem je deep learning. Velmi zjednodušeně řešeno, kamery s touto funkcí aktivně poznávají monitorovanou scénu, hledají v ní neměnné vzory, například budovy, stromy, různé zdroje světla, krajinu, kde potom ignorují změny, a naopak se učí, jak vidí člověka v různých místech a z různého úhlu. Dokážou ho pak bezpečně odlišit od jiných pohybujících se objektů, například zvířat, a pracují s vysokou přesností detekce. Můžeme identifikovat ležící osobu, osobu držící zbraň nebo jiné rizikové chování. Co se týče vozidel, systémy s deep learning bezpečně rozeznávají vozidla, čtou jejich registrační značky a poznají i tovární značku auta.

Mezi nejnovější technologie od Hikvision patří ColorVu. Tak jsou označeny kamery, které jsou vybaveny vysoce světelným objektivem a citlivým snímačem a díky tomu umějí snímat barevný obraz i při velmi nízké hladině osvětlení.

 

Které IP kamery z vašeho portfolia patří aktuálně k nejžádanějším a proč?

K nejviditelnějšímu posunu poptávky došlo, co se týče rozlišení. Dříve dominovaly kamery s rozlišením 2 Mpx, ovšem s příchodem nové komprese H.265, resp. H.265+ a se snížením cen snímacích čipů se zájem posouvá k vyššímu rozlišení kamer. Pokud bychom se na to podívali přes analýzu nejprodávanějších modelů za poslední rok, pak lze nejžádanější kameru charakterizovat jako stropní DOME nebo TURRET provedení s rozlišením 4 až 8 Mpx, s inteligentním infračerveným přísvitem a chytrou detekcí pohybu osob nebo vozidel.

U PTZ kamer, které všichni známe z ulic v podobě velkých kupolí, jež umožňují vodorovné i svislé polohování a jsou vybaveny objektivem s velkým přiblížením, se využívá varianta pevné kamery s vysokým rozlišením nebo panoramatické kamery s více snímači, pokud je to možné. PTZ se pak používají už jen na dohledávání detailů v obraze a jejich provoz se maximálně automatizuje pomocí integrace právě s panoramatickými kamerami nebo radarovým systémem.

Důležitou součástí je také záznamové zařízení, u IP kamer jde o NVR. Tady poptávka odpovídá charakteru a velikosti instalace. Oblíbená jsou zařízení, která umožňují instalaci více disků, a tím pádem i zvýšenou ochranu zaznamenaných dat. Populární jsou i malé a střední NVR vybavené PoE vstupem pro každou kameru, které usnadňují instalaci hlavně zákazníkům z řad elektromontérů.

 

Co byste vyzdvihl jako hlavní výhodu IP kamer značky Hikvision a proč si je pořizovat právě u vás?

Těch výhod je hned několik. Hikvision má silnou vývojovou základnu a od počátku reaguje na potřeby trhu. Díky tomu dnes nabízí široké portfolio produktů splňující požadavky běžných instalací, ale i vysoké nároky zákazníků z oblasti retailu, průmyslu nebo například logistiky.

Jako hlavní výhodu bych ale vyzdvihl vysokou spolehlivost v kombinaci se skvělým poměrem výkon/cena, který pomohl rozšíření kamerových systémů z průmyslových nebo administrativních objektů na rezidentní sektor. Velmi široká nabídka produktů pokrývá jakýkoli požadavek ze strany zákazníků, ať už se týče provedení (tvaru) kamery, rozlišení obrazu, optiky, snímání za snížené nebo nulové viditelnosti, nebo různých analytických funkcí a samozřejmě také montážního příslušenství.

U produktů Hikvision je také důležité zmínit možnost programování, nastavování a ovládání všech bezpečnostních systémů, tedy kamer, přístupového systému nebo zabezpečení přes jeden software nebo mobilní aplikaci, které jsou dostupné zdarma pro oba operační systémy Windows a macOS, resp. Android a iOS.

Zmíněná široká nabídka a rychlý vývoj nových modelů a technologií podporujících nové funkce zároveň přináší vysoké nároky na znalost jednotlivých produktů, odbornou technickou pomoc našim zákazníkům a v neposlední řadě tlak na maximální dostupnost celého sortimentu zboží. My jsme v Express Alarm Czech v roce 2008 vycítili příležitost, uvedli značku Hikvision na český trh, lokalizovali software a firmware do českého prostředí a soustředili jsme se na její postupné rozšíření mezi instalační firmy v ČR v době, kdy na českém trhu dominovaly značky jako Samsung, Sony, Panasonic nebo firmy z Tchajwanu. S postupným rozšiřováním portfolia výrobce jsme i my zařadili do nabídky produkty jako jsou domovní IP videotelefony, IP přístupové systémy a terminály s rozlišením obličeje, monitory, switche a naposledy to byl IP/Wi-Fi bezdrátový zabezpečovací systém. Nepatříme sice mezi multibrand distributory kamerových systému v České republice, což je někdy nevýhoda, ale zaměřením se na nejsilnější světovou značku dneška Hikvision nás posunulo na čelo ve znalosti produktů, technické podpory a dostupnosti zboží. Známe možnosti i limity nabízeného sortimentu. Troufám si říct, že Express Alarm vyrostl se značkou Hikvision a firma Hikvision v Česku vyrostla s Express Alarmem, dnes největším distributorem Hikvision v České republice.

Nabyté zkušenosti a znalosti poskytujeme svým zákazníkům nejenom během pořádaných technických školení, ale také v průběhu celého obchodního případu od konzultace při návrhu přes dodání potřebných produktů až po technickou pomoc při oživení nebo řešení případných problémů.

 

Můžete nám prozradit něco více o řadě kamer Hikvision HeatPro? Kterými technologiemi jsou vybaveny a kde se využívají?

Tyto kamery poskytují ochranu perimetru s bezkonkurenční přesností a detekcí požáru s vysokou citlivostí. Díky deep learning videoanalýze se výrazně snižuje riziko falešných poplachů a detekovány jsou pouze skutečné hrozby a nestandardní situace. Kamery jsou vhodné pro různé rezidenční, komerční a průmyslové aplikace.

Termální kamery snímají termální záření místo viditelného světla, takže mohou „vidět“ objekty a scény prakticky za jakéhokoli počasí a za jakýchkoli světelných podmínek. Jsou vhodné k ochraně perimetru nebo prevenci požáru v místech, kde včas varují, pokud se teplota zvýší nad bezpečnou mez. Vyrábějí se také jako duální, kdy je termografický obraz prolnut s viditelným. Díky tomu se uživatel rychle orientuje, a inteligentní funkce navíc zobrazí hodnotu naměřených teplot přímo do scény.

Své využití si tak našly hlavně ve zpracovatelském průmyslu, odpadovém hospodářství nebo při monitorování strojů či dopravníků, kde může dojít vlivem tření nebo jiné poruchy k nežádoucímu zahřívání a vzniku požáru.

V nabídce máte mimo jiné také kamery Hikvision s AI technologií AcuSense, můžete čtenářům přiblížit, co tato technologie umí a kde se využívá?

 

Již jsem ji tu vlastně zmínil, ale přímo nejmenoval. Pokud kamera detekuje potenciální hrozbu, využívá inteligentní technologii redukce falešných poplachů, aby ignorovala irelevantní pohyby, jako je déšť, pohybující se listí, zvířata, rychlé střídání světla a stínu a podobně. Kamera se namísto toho zaměřuje na pohyb člověka nebo vozidla, a výrazně tak snižuje počet falešných poplachů pro rychlejší a přesnější detekci narušení.

Jakmile je potenciální vetřelec přesně detekován, kamera AcuSense aktivuje vestavěné stroboskopické světlo a zvukový alarm, čímž může odradit vetřelce před tím, než se pokusí narušit perimetr. Hlasitost zvukového alarmu a jas světla lze nastavit tak, aby vyhovovaly okolnímu prostředí.

Řada síťových kamer AcuSense může poskytnout tuto účinnou detekci a prevenci narušení ve všech denních i nočních hodinách. Díky technologii Powered By DarkFighter a citlivým čipům poskytují všechny kamery v této řadě vynikající kvalitu záběrů i při velmi slabém osvětlení.

V záznamu pak máme události, které nás opravdu zajímají, což šetří nejenom čas při jejich vyhodnocení, ale také nároky na kapacitu pevného disku.